28 Dec
28Dec

לפני שנה סאלי תדמור אשר התארחה בבלוג הכינה רשימה של 19 דברים שהיא עשתה בפעם הראשונה ב-2019. אומנם, אני אוהבת שגרה, ובדרך כלל חוזרת על עצמי אבל ה'תרגיל' שלה סיקרן אותי. ניסיתי לחשוב האם גם אני עשיתי 'דברים חדשים'  ב 2019. המחשבה הזו הייתה מחשבה מאתגרת, מרעננת ומפתיעה. חזרתי על ה'תרגיל' גם השנה. 

לפוסט הזה שני חלקים:

בחלק הראשון בדיקה האם ה'דברים החדשים' של 2019 היו 'רק אורחים' או שנשארו ללון; ובחלק השני רשימה של 20 'דברים חדשים' שנעשו והצטרפו לחיי ב 2020.

אורחים או דיירי קבע? בדיקת נוכחות ל'דברים החדשים' של שנת 2019

 1. אימצתי (כמעט באופן מלא) את ההרגל לאכל במשך 10 שעות ביום בלבד. [עדין]
 2. התחלתי ללמוד רישום אצל רחל קיציס [לא מציירת/רושמת באופן קבוע; ניסיתי בסגר הראשון לצערי לא 'תפס']
 3. אימוני ספורט עם אפליקציות, התחלתי עם 7 min  על סוגיה השונים ומשם התקדמתי [מרגישה שהקדמתי את זמני. השנה הרחבתי את השימוש באפליקציות, סרטונים וlive לאימוני הכושר שלי. מרבית השנה אפילו אימוני הקרוספיט היו בזום]
 4. ביקרתי בשלוש מדינות 'חדשות': סינגפור, קנדה, ואתיופיה [השנה טסתי פעם אחת לחו"ל וביטלתי 4 נסיעות בגלל הקורונה. מקוה מאוד שהמצב יחזור לקדמותו ב 2021]
 5. הצטרפתי לוועד מנהל של 'יש אור' – עמותה הפועלת להפוך את הטיפול הנפשי לנגיש, זמין ומקובל. [עדין]
 6. קיימנו בביתנו תפילת שחרית של שבת (באותה השבת עלו לתורה בפעם הראשונה כלתי ואביה). בהזדמנות זו תודה ל-'מנין שלם' בנווה דניאל שאיפשר זאת [וואו, וואו לחשוב מה עברו המניינים והמתפללים שלהם בשנה האחרונה]
 7. גלח צד (מצב זמני שנועד לתמוך במעבר לאפור) [התהליך הסתיים, אני משוחררת מצבע בשיער]
 8. העסקתי שתיים מהבנות שלי ב-'עבודת ילדים' במשרד בחופש הגדול (ולמדתי איך הן רואות את מערכות היחסים שלי עם הצוות המשרד) [לא התאפשר השנה בגלל תקנות התו הסגול]
 9. הלכתי לבד לסרט, ולפני שנרדמתי חשבתי שזה כיף מאוד שאין לידי מישהו שלא נעים לי ממנו...[השנה גם לא הלכתי כמעט לקולנוע עם פרטנרים...]
 10. השרשתי צמחים מצמחים שפרחו אצלנו בבית. הצמחים נקלטו.
 11. ההחלטה למי להצביע לכנסת נשענה על שיקול לג'וב עבור בן משפחה. [מתסכל ששוב נצביע ב-2021, כנראה ששוב יהיו לי שיקולים אישייים בהצבעה]
 12. אמא לחייליי מילואים (שני הבנים השתחררו ב-2019)
 13. הייתי בטקס סיום של קורס קציני נחשון [החיילת הזו עושה חייל. ממש; אחותה הצטרפה גם היא לאותו החיל]
 14. אכלתי אינג'רה ושתיתי שיק אבוקדו (ועוד הרבה דברים חדשים, מעניינים וראשוניים היו בטיול עם נעמי לאתיופיה)
 15. הלכתי למופע אוזניות של אלדד ציטרין (מדהים. מומלץ) ב-01:30 בלילה (לדעתי פעם ראשונה שהייתי ערה ומחוץ למיטה בשעה זו)
 16. חתמתי, ביחד עם שמאי אייזנמן על צוואה. עתיד להקל על החיים.
 17. הזמנתי מצעים באינטרנט, וגיליתי שלמרות שהזמנתי ביחד הדברים יכולים להגיע בשבעה משלוחים שונים [השנה כמות ההזמנות מהרשת עלתה אקספוזנציאלית]
 18. הייתי בחו"ל ולא קניתי נעליים. מנסה לאמץ עוד כמה מהתפיסות וההרגלים של ה-'תנועה המינימליסטית'... [הייתי בקטע של מנימליזים בסגר הראשון. עבר]
 19. קניתי שעון מעורר 'רגיל', והנייד כבר לא נכנס לחדר השינה. [עדיין!]


 20 דברים שעשיתי בפעם הראשונה ב-2020:

 1. זכיתי בתואר סבתאכבר שנה (על פי התאריך העברי) שאני סבתא לנגה. התואר המכובד זיכה אותי השנה בהרבה פעולות שנעשו בפעם הראשונה (למשל, להוציא נכד מהמטפלת) ואני מקווה שיהפכו לחלק מהשגרה הברוכה שלי.
 2. חוויתי השלכות של מגפה עולמית (כמו כולם). בתוך כך: נסעתי לשדה תעופה לקבל 'חוזרים' וחזרתי הביתה בלעדיהם (כי הם נכנסו לבידוד), עשיתי בדיקת קורונה, הייתי בסגר, ועוד, ועוד
 3. כתבתי בלוג בשם 'עובדים לטובה' בו (בעיקר) סיפרתי סיפורי-מקצוע של אנשים שונים וחשבתי איך ומה זה קשור אל הדרך המקצועית שלי. השנה גם הפסקתי לכתוב באופן תדיר בבלוג (להפסיק משהו 'לפני הסוף' זה גם משהו חדש עבורי). מקווה למצוא בקרוב משהו נוסף שיעניין אותי ללמוד ולכתוב עליו.
 4. אכלתי ירקות מעציצים אשר על המרפסת. השנה הגיעו בינתיים לשלבי אכילה: עגבניות, חסה וצנונית (מחכים להבשלה: גזר, קולרבי ותות).
 5. התחלתי לקחת, על בסיס קבוע, ויטמינים ותוספי תזונה. עוד פעולה שהיא למעשה השלמה והכרה בהשפעות הגיל. פעילות זו מצטרפת בגאון לסיום התהליך, שהחל ב-2019 של אי-צביעת שיער.
 6. ביקרתי בסטודיו לכלות וקניתי שמלה עם/ל-תהל . אומרים שלחתן בת זה שונה מהותית מלחתן בן. נראה בשמחה ב-2021...
 7. נפרדתי מהבית בו נולדתי וגדלתי. ההורים שלי עברו דירה לירושלים והיה צורך לרוקן את הבית. אומנם לא היו שם הרבה דברים שלי מפעם, אבל היה (ויש) שם המון.
 8. קניות אונליין מהסופר. מה לעשות הייתי צריכה מגפה עולמית כדי לבצע פעולה שגרתית שכזו... האמת שחזרתי להרגלים הקודמים כשהתאפשר
 9. ממוגרפיה. לא צריך להסביר הרבה, אבל מרגישה שצריכה להגיד תודה לקרין על ה-'דחיפה'.
 10. הייתי אייטם בערוצי תקשורת דתיים. אתחיל לעבוד בעמותת אלומה באמצע ינואר אבל לפני כמה שבועות הבשורה זכתה לסיקור בערוצים שונים (ואני גיליתי מי משכני/חברי קורא ומחובר לערוצים אלו J)
 11. השתתפתי בקולולם. הספקתי עוד לפני מרץ; בכלל אני מרגישה שהספקתי דברים 'על הקשקש' של הקורונה – היינו בהופעה האחרונה בזאפה ירושלים, בהקרנת הסרט האחרונה בקולנוע סמדר.
 12. נסעתי לתל אביב ברכבת ואני בעלים של רב קו.
 13. ביליתי יום חופש בבית. נראה מצחיק בשנה הזו בה הייתי בבית הרבה, אבל עדיין הקביעה ליום חופש בבית הייתה ראשונית ומשמעותית.
 14. שלחתי נעליים לסנדלר. חמותי נתנה לי את הרעיון (ואף הסכימה להוציאו לפועל). כ-15 זוגות נעליים נשלחו לסנדלר וחזרו פחות מחליקות ויותר חלקות ונקיות.
 15. לימדתי ולמדתי קורסים בזום. ההוראה בזום התחילה כ-'עונש' גדול (לסטודנטים ולי) אבל עם השנה ועם עזרה ולמידה נראה לי שמצאתי דרכים בהם ההוראה והלמידה הפכו לאפשריות ואף לאפקטיביותהשנה לימדתי בפעם הראשונה קורס קיץ (10 ימים רצוף).
 16. אני אמא לשני סטודנטים, וגם בהתנסות הזו בולטים ההבדלים בינהם- האחד עובד ולומד (וגם נשוי ואבא) והשני לומד ולומד (וגם נשוי). אני חושבת שאצל האחד הלימודים מגדירים את 'מצבו' עכשיו ואצל השני לא. אני מתבוננת ולומדת על מגוון פרשנויות לתואר- סטודנט (נדמה לי שזה מעיד על יותר מזה). השנה בפעם הראשונה יש לנו בת בקד"צ. האמת, לא מבינה למה הכשרה לתפקיד נעשית לפני השייכות לארגון (גם פה נדמה לי שזה יותר מזה...).
 17. שמתי משקפיים בתיק של העבודה. אומנם כמעט ולא הוצאתי אותן אבל הן בהחלט שם...
 18. קניתי אוהל. כבר כמה שנים שאני יודעת שימי טיול 'בתוך שגרת החיים' עושים לי טוב ושדי קל להוציא אותם לפועל. השנה מצאתי דרך לגוון את מסלולי הטיול על ידי 'צמצום מרחק' לתחילת המסלול בערב קודם.
 19. תיעדתי ברשימה את הספרים שקראתי. הספר הראשון ל-2020 היה קפה מוות של עמיה ליבליך והאחרון להחליף את המים של הפרחים של ואלרי פרין. שניהם קבלו את הציון (הנדיר) – מעולה. הכנסתי השנה רשימה דומה לסרטים ולסדרות. חשבתי שזו דרך טובה להיזכר בסוף השנה שקראתי/ראיתי משהו (הרבה פעמים יש לי הרגשה שאני לא קוראת/צופה אלא רק עובדת...) 
 20. מצאתי מתכון מושלם לקרקרים, ואני מכינה אותם ללא הפסקה.


מציעה לך לחשוב על הדברים החדשים שלך, ואם מתאים- לשתף כאן או שם....

ה-קרקרים:

1 כוס קמח (אני משתמשת בשיפון/כוסמין או תערובת שלהם)

1 כוס קווקר

1 כוס גרעיני חמניות/דלעת/שקדים פרוסים (אני מערבבת ביניהם)

1 כוס שומשום/שיפון/צ'יה (כנ"ל)

3-4 כפות שמן

2 כוסות מים

תבלינים: כפית מלח, חצי כפית פלפל, ועוד 2 כפות תבלינים 'מה שיוצא' (אני שמה בדרך כלל: 1 כף פפריקה, חצי כפית פפריקה חריפה, שבבי שום, חצי כפית כוסברה/טימין)

מערבבים ומשטחים על 2 תבניות תנור גדולות

אופים בחום של 150-160 מעלות כשעה וחצי, מקררים בתנור.

צריך לשמוע 'קלאק' של פריכות כשחותכים. אם לא – אז להחזיר חתוך לתנור לעוד 15 דקות (ושוב לחכות שיתקרר).

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.